دریافت کارمزد از صاحبان کارت‌خوان‌ها-1402

ابلاغ رسمی دریافت کارمزد از صاحبان کارت‌خوان‌ها – سقف کارمزد خدمات الکترونیکی بانکی توسط بانک مرکزی تا ۲۰ درصد افزایش یافت

بانک مرکزی پس از سه سال کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی را به‌روزرسانی کرد.

طبق بررسی‌ها از جداول کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها،

میانگین افزایش سقف کارمزد ۱۲ خدمت از ۲۸ خدمت الکترونیکی بانک‌ها حدود ۲۰ درصد افزایش داشته و ۱۴ خدمت بانکی الکترونیک جدید

در جدول کارمزد سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی تعریف شده است.

در جدول کارمزد به‌روزرسانی‌شده جدید در مقایسه با آخرین نسخه (سال ۹۹) خدماتی همچون

فعال‌سازی همراه‌بانک و اینترنت‌بانک، ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد، صدور سفته و برات الکترونیک به خدمات الکترونیکی اضافه و برای آنها کارمزد تعیین شده است.

همچنین دریافت کارمزد از پذیرنده‌ها رسماً ابلاغ شده است.

یکی از موارد اعمال‌شده در جدول به‌روزرسانی‌شده کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها این است که در نسخه سال ۹۹ آن، برای صدور کارت مجازی

برای اشخاص حقیقی و حقوقی با هم کارمزد تعریف شده، اما در بخشنامه جدید برای صدور کارت مجازی هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی یک کارمزد جداگانه تعریف شده است.

علاوه بر این، در بخشنامه سال ۱۳۹۹ برای اعلام ۱۰ گردش آخر کارت به‌صورت شتابی، خودپرداز، کیوسک و درگاه‌های ارائه خدمات معادل ۱۵۰ تومان کارمزد تعریف شده بود، اما در بخشنامه جدید، این خدمت به اعلام ۱۰ گردش کارت (بین‌ بانکی) تغییر پیدا کرده و معادل ۱۸۰ تومان برای آن سقف کارمزد تعیین شده است.

بررسی جداول به‌روزرسانی بانک مرکزی از کارمزد خدمات ریالی و الکترونیکی بانک‌ها به بانک‌ها نشان می‌دهد که بانک مرکزی علاوه بر افزایش ۲۰ درصد کارمزد خدمات بانکی الکترونیکی پیشین که در سال ۱۳۹۹ ابلاغ شده بود، ۱۴ ستون یا به‌ عبارت‌ دیگر ۱۴ خدمت الکترونیکی جدید به جدول مربوطه اضافه کرده است؛ خرید، فعال‌سازی همراه‌بانک و اینترنت‌بانک، ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد، صدور سفته و برات الکترونیک از جمله این خدمات است.

نکته مهم در جدول کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها این است که بانک مرکزی یک ردیف تحت عنوان «خرید» به خدمات الکترونیکی بانک‌ها اضافه کرده که بر اساس آن پذیرنده به‌ ازای تراکنش‌های کمتر از ۶۰۰ هزار تومان مبلغ ثابت ۱۲۰ تومان کارمزد پرداخت خواهد کرد و به‌ ازای تراکنش‌های بیش از ۶۰۰ هزار تومان ۰.۰۰۰۲ (دو ده‌هزارم) مبلغ تراکنش تا سقف چهار هزار تومان کارمزد باید پرداخت کند.

همچنین بررسی جدول کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها نشان می‌دهد که از ثبت غیرحضوری دستور پرداخت مستمر کارمزدی دریافت نمی‌شود و در واقع این خدمت تنها خدمت الکترونیکی بدون کارمزد بانک‌هاست.

نوع خدمتحداکثر مبلغ کارمزد
واریز گروهی (پرداخت حقوق، واریز سود سهام،
پرداخت پاداش، شارژ بن‌کارت)
  هر فایل +هر واریز: ۳۶ تومان
ارتباط هر حساب جدید با کارت – غیرحضوری
(پس از صدور کارت)
درخواست غیرحضوری از طریق درگاه‌های خدمات مدرن: ۱۹۸۰ تومان
تغییر حساب اصلی کارت -غیرحضوریدرخواست غیرحضوری از طریق درگاه‌های خدمات مدرن: ۳۳۰۰ تومان
ثبت دستور پرداخت مستمر (برای هر بار تعریف)درخواست غیرحضوری بدون کارمزد
خدمات مرتبط با صدور سفته و برات الکترونیکبرای یک بار در کل چرخه حیات سفته و برات فارغ از مبلغ درخواستی مقطوع: ۲۰۰۰۰ تومان
فعال‌سازی همراه‌بانک و اینترنت‌بانک۱۰۰۰ تومان
انسداد یا رفع انسداد کارت به درخواست مشتری – غیرحضوری۳۳۰۰ تومان
صدور المثنی انواع کارت۱۵ هزار تومان
احراز هویت غیرحضوری الکترونیک۱۰ هزار تومان + هزینه استعلامات
ثبت یا انتقال یا استعلام چک در سامانه صیاد (حضوری)۵۰۰۰ تومان
ثبت یا انتقال یا استعلام چک در سامانه صیاد (غیرحضوری)۱۰۰۰ تومان
دریافت وجه نقد پایانه شعب۱۴۰۰ تومان
خریدمبلغ ۱۲۰ تومان ثابت برای تراکنش‌های زیر ۶۰۰ هزار تومان و دو ده هزارم مبلغ تراکنش‌های بالاتر از ۶۰۰ هزار تومان از پذیرنده (فروشگاه) دریافت می‌شود. (حداکثر کارمزد دریافتی از پذیرنده ۴۰۰۰ تومان است.)
سقف کارمزد خدمات بانکی الکترونیکی جدید (این خدمات در کارمزد خدمات بانکی سال ۱۳۹۹ ذکر نشده بود)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست در لیست انتظار با وارد کردن ایمیل خود در فرم زیر ، هر زمان کالای مورد نظر شما در دسترس باشد از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.